PQ 2015

Novinky

Pražské Quadriennale scénogravie a divadelního prostoru Zpět na hlavní stranu Služby PQ 2015
PQ E-Scenography PQ Logo

Zpět

2015 » Švýcarsko » Sekce zemí a regionů

Kurátor:Eric Linder, Markus Lüscher Barbara Zürcher, Imanuel Schipper,
Instituce:Swiss Arts Council Pro Helvetia

Pod koněm

Pokud se chcete setkat s přáteli na Václavském náměstí, nejspíše se dohodnete na tom, že se potkáte u památníku věnovaného českému národnímu hrdinovi Václavovi, který sedí na hřbetu svého věrného oře. Jinými slovy, potkáte se Pod koněm.

Pro švýcarský příspěvek byla tato myšlenka prvotním impulzem. Práce používají scénografický přístup, aby prozkoumaly veřejná místa, která jsou nejenom geografickými lokacemi, ale také jevištěm, na němž se potkávají lidé a prolínají se ty nejrůznější cesty.

Václavské náměstí a koupaliště v Podolí jsou dvě důležitá místa, na nichž se odehrává každodenní život, zatímco výstavní prostor v Clam-Gallasově paláci je kulturní lokací, která je prodchnutá tradicí.

Veřejná místa jsou používána a přivlastňována, jsou to místa pro vystoupení pokrytá jak soukromými, tak veřejnými sférami. Veřejný prostor je sdílený prostor: nabývá významu a slouží svému účelu až tehdy, když se na něm potkají lidé. Jejich pohyb přemění geografické místo na místo, jak je ukázal teoretik Michel de Certeau. Nicméně to vyvolává několik otázek: jak je prostor vlastně sdílen a jak formují jeho veřejné užití prostorové podmínky, kulturní kodex a sociální konvence?

Výstava Pod koněm užívá intervencí, aby prozkoumala, jestli a jak mohou být tyto procesy ovlivněny scénografickou akcí. Základem pro prozkoumání je porozumění scénografii coby praxi pro tvarování prostoru pro vystoupení, které vychází ze tříproudového zkoumání mezi prostorem, praktikami při vystoupení a kulturním kontextem.

Specifické prostorové, sociální a kulturní vlastnosti lokace jsou zkoumány pomocí intervence, kdy bude na hlavní ose Václavského náměstí vystaven tržní stánek Václavské spojení od Markuse Lüschera a Erika Steinbrechera, který zároveň rozděluje a sjednocuje. Nebo když bude hudba kapel OY a Sunfast znít do pohybů plavců během vystoupení Vlna Podolí, zaštítěného Ericem Linderem. To samé se dá říct o výstavě Fotografická recepce v Clam-Gallasově paláci, kurátorovanou Barbarou Zürcher: ta nejenom reflektuje švýcarský příspěvek, ale zároveň reprezentuje pokračování historie tohoto barokního paláce, který byl původně postaven pro účely byrokracie a nyní je používán jako městský archiv.

Výstava Recepce přivítá návštěvníky fotoeseji od Ireny Stehli a Rishabha Kaula na téma scénografických intervencí, a tím otevře prostor pro osobní vyprávění. Václavské spojení a Vlna Podolí budou také pobízet diváky, aby se zapojili: lidé budou moci používat konstrukci, zatímco představení je bude zvát k tomu, aby se zapojili do vodního nebo prostorového zážitku.


TÝM ČTYŘ KURÁTORŮ

Vystavující umělci / ateliéry

[zobrazit vše | skrýt vše]
  • sunfast Bernard Trontin, Alex Muller, Eric Linder
  • OY Joy Frempong, Lleluja-Ha
  • Lüscher Markus
  • Erik Steinbrecher
  • Stehli Iren
  • Kaul Rishabh
cz / en