PQ 2015

Novinky

Pražské Quadriennale scénogravie a divadelního prostoru Zpět na hlavní stranu Služby PQ 2015
PQ E-Scenography PQ Logo

Zpět

2015 » Nový Zéland » Divadelní prostor

Kurátor:Simon Twose
Autoři tématu:Simon Twose, Katrina Simon
Designer / Architekt výstavy:Simon Twose Katrina Simon
Instituce:VUW + UNSW

NZPQ'15 Space: Resonant City

1. Film: Rezonující město: nepostižitelné cesty

Potenciál krajiny na Novém Zélandu dramaticky způsobit rozkol a otřást se, je jemně vnesen do novozélandské architektury. Naše budovy a města jsou herci v potenciálním hrozivé inscenaci.

Krátký film prozkoumá myšlenku radikálně přeměněného města. Vycházet při tom bude z proměny, ke které došlo ve městě Christchurch po zemětřeseních v roce 2011. Film bude zkoumat přechodné podmínky ve městě skrze evokující vizuální médium, což umožní divákovi střetnutí s nestálými performativními podmínkami, ve kterých jsou Krajina, Architektura a Tělo v komplexním vztahu. Záměrem je, aby se otřesy samy o sobě staly prostorovým materiálem s nestabilním potenciálem. To bude strukturováno přechodem města, které odhalí změny v hmotnosti. Také se střetneme s betonem, prachem a s náhodnými rostlinami, které osídlí opuštěná místa.

Nejedná se o barvitý katastrofální film, ale o alegorickou, zamýšlející se meditaci o okupování, obývání a o kráse kolektivního pohybu. Hromada materiálu a vegetativní podmínky hovoří o skrytém stavu půdy, rostliny se vynoří na místech, na nichž byly vodní toky dříve zakryty městskou zástavbou, budovy se naklánějí a rozpadají se na rozmáčenou, dříve bezpečnou zemi; dramatické zrychlení půdy přemění budovy na mraky prachu.

Film je překročením přes konstelaci materiálů z města Christchurch. Miniaturní kusy krajiny: kámen, prach, mokrý písek - a architektura: beton, ocel a prach – se vznášejí uvnitř dočasnosti vizuálního vyprávění. Ukazují na momenty změny a rezonance v představení architektury, krajiny a lidí.


2. Výlet po Praze: Rezonující město: linie nejmenšího a největšího odporu

Výlet po městě povede účastníky k překročení pražského říčního potenciálu. Členové procházky se stanou součástí aktivního čerpání dynamiky záplav, která je odhalena a nově vytvořena jejich kolektivním pohybem skrze prostory. Zažijí alternativní dimenzi města skrze procházení se a kolektivní gestikulování v kritických momentech procházky a způsoby, které se vztahují nebo evokují transformaci města prostřednictvím dramatického a vzdorujícího přílivu vody. Účastníci se střetnou s městem v podobě záplavy, zatímco linie poslední odolnosti a jejich kolektivní a individuální pohyby budou nahrávány jako připomenutí této dynamické události.

 

 


Film: Jedná se o krátký film o délce 20 minut, následovaný 35 minutami vedené panelové diskuze o tématech, na něž film upozorňoval. Panelová diskuze je otevřená a bude vedená autory snímku a dvěma pozvanými hosty. Panel probere záměry skrývající se za filmem a bude vyprávět o prozkoumávání města skrze soustředění se na některé z jeho nejvíce extrémních a znepokojujících dynamik místo obvyklého soustředění se na neměnné objekty a prostory. Výlet po Praze: Výlet po Praze představí neviděnou dynamiku města za užití trajektorií jeho účastníků. Všichni členové procházky musí souhlasit s tím, že budou po dobu výletu fotografováni/natáčeni a že se tyto fotografie a videa stanou součástí navazujícího vystoupení/instalace na Novém Zélandu. Účastníci podepíší kurátorovi osvědčení o svolení. Procházka začne u Clam-Gallasova paláce a přesune se skrze město směrem na severovýchod k Štefánikovu mostu. Výlet dojde doprostřed mostu než se opět vrátí na jihovýchodní břeh řeky. Poté se procházka přesune podél břehu řeky směrem ke Karlovu mostu, po němž se opět účastníci vydají do středu mostu a tedy i řeky. Účastníci se poté vrátí zpět do paláce, kde výlet oficiálně skončí. Jeho celková délka bude zhruba čtyři kilometry. Tuto vzdálenost se nám pohodlně podaří ujít za jednu hodinu.

Vystavující umělci / ateliéry

[zobrazit vše | skrýt vše]
  • Simon Twose
  • Katrina  Simon
cz / en